Senki ne legyen alkoholista!
Szponzorált tartalom
Magyarországon sok százezer alkoholista élhet, talán az egymillió főt is megközelítheti az alkoholisták száma. De mit tehetünk ez ellen a káros, függőséget okozó szer ellen?
Semmiképpen ne tiltsuk, ugyanis sokszor kelléke lehet egy kellemes beszélgetésnek, bulinak, és bizony sok italnak értéke van az ízéből, profi elkészítéséből kifolyólag.
Viszont nagyon fontos megtalálni a határt, és például bánatból, egyedül nem inni. Ha már bekövetkezett a baj, és eljött a függőség, akkor pedig meg kell találni a megfelelő, szakszerű segítséget, például a Felépülök Addiktológiai és Családkonzultációs Központ rehabilitációs tréningjét. Mint a weblapjukon írják, hatékony segítséget tudnak nyújtani az alkoholproblémával vagy más függőségekkel szenvedőknek, sőt: előadásaikkal, tanácsadásukkal a családtagoknak is. Hangsúlyozzák, hogy a családnak, szűk környezetnek nagy szerepe van a függőség kezelésében és a függő személy boldog életében.
Kezelése és nem gyógyítása. Az alkoholizmust ugyanis nem lehet gyógyítani, csak kezelni, tünetmentessé tenni. Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy aki egyszer igazán alkoholistává vált, többé nem lesz képes a kulturált alkoholfogyasztásra, és a mértéktartó ivásra, de egy teljes életet leélhet a szer nélkül.
A Felépülök a 7 évtizede alkalmazott Minnesota-modellt veszi alapul a 28 napos rehabilitációs programjához. Ezt a módszert már egészen 1949 óta alkalmazzák az USA-ban, de olyannyira jónak bizonyult, hogy mára már a legtöbb rehabilitációs intézmény is ezt használja, az alkoholbetegséggel küzdők megsegítésére. Az eredetileg több hónapos bentlakásos terápia 70%-ban tapasztalatból szerzett, saját élményű dolgokat ad át a felépülni vágyóknak, a maradék 30 százalék pedig a szakértőké. Magyarországra 1990-ben érkezett meg a modell, azóta pedig egyre elterjedtebbé vált az országban. A főbb jellemzői közé tartozik, hogy absztinenciára orientált, hogy vallja: több síkon van jelen a függőség (fizikai, pszichológiai, szociális tényezők), hogy a függőség egy elsődleges és gyógyíthatatlan betegség, amely egy életre tünetmentessé tehető. Az intenzív program főbb elemei a csoportterápia, az előadások, a felépülésben résztvevők tanácsadásai, a multiprofesszionális személyzet, a fő szerepben lévő csoportkép, a családi tanácsadás, a 12 lépés programja, a napi olvasó csoportok, az élettörténetek, a rekreáció és testi aktivitás, és a 12 lépéses önsegítő közösségek csoportjain való részvétel.
Azt a cél, hogy a függő személy felismerje a problémáját, és azt, hogy segítségre van szüksége. Meg kell tanulnia a teljes életre vágyónak, hogy min kell változtatnia annak érdekében, hogy tünetmentesen tudjon élni az élete hátralévő részében.
Mitől eredményes a program? Nos, személyesen nem ismerem, de a honlapon írtak alapján megtudhatjuk. Az első fontos tényező, hogy a 28 napos tréningre való jelentkezés komoly elhivatottságot követel, ez mindennek az alapja. A szilárd keretrendszer és napirend segít abban, hogy megszünjön az azonnali vágyteljesülés kísértése, a folyamatos sóvárgás. Meg kell tanulni azt, hogy pontosan mire van szükség a józan mindennapokhoz. A hozzátartozók kezét sem engedik el, előadásokkal segítik őket, mert tudják, hogy nagy szerepük van a függőség legyőzésében. Biztonságos, családias légkör is kell a felépüléshez.